Skutki Pandemii, Wzrost rynku domków letniskowych o 7% w ujęciu globalnym. Domki Marysia

Skutki pandemii: rynek domków letniskowych przyspieszy prawie o 7 % bis Ende 2020-2024. Wzrasta popularność przyjaznych dla środowiska małych domków

Wg badań przeprowadzonych i opublikowanych przez Technavio w siepniu 2020 roku, globalny rynek „Tiny Homes” wzrośnie o 5,80 miliarda dolarów w latach 2020-2024.

Jaki jest kluczowy czynnik napędzający rynek?

Popularność przyjaznych dla środowiska małych domów jest kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost tego rynku. Badania wskazują, że oczywiście Stany Zjednoczone i Kanada to kraje z największym potencjałem rynku ale Europa nie pozostaje w tyle.

Dlaczego Klienci poszukują domków małokubaturowych?

 

1. Ekologicznie

Jeśli jeszcze nie wiecie, to domki małokubaturowe to spełnienie marzeń ekologów. To jeden z najważniejszych powodów dla których warto korzystać z kompaktowo zaprojektowanej przestrzeni. Wg ostatnich badań, małe domy zmniejszają ślad węglowy nawet o 45%. Wcześniejsze badania wykazały również, że ludzie potrzebują 8 tys. mkw zasobów, aby utrzymać się przez cały rok. Po przeprowadzce do małego domu potrzebowali tylko 3700 mkw. W dzisiejszych czasach popularne są rzeczy przyjazne dla środowiska. W przypadku małych domów konstruktorzy wymyślili różne rozwiązania aby zaspokoić rosnący popyt, w tym:

- wykorzystanie toalet kompostowych w łazienkach

Toaleta tego typu jest przyjemna w użyciu, nie wymaga spłukiwania, co czyni ją niezwykle ekologiczną.

- korzystanie z energii słonecznej

Odnawialne źródła energii to przyszłość, a właściciele małych domków wykorzystują energię słoneczną do zasilania swoich domów. Panele stały się w ostatnich latach o wiele tańsze. Jedynym wymaganiem jest to, aby mały domek był usytułowany w słonecznym miejscu. W ten sposób zmagazynowana energia może naładować baterie i posłużyć do wsparcia gospodarstwa domowego.

- wykorzystanie naturalnego światła

Nie może być nic bardziej ekologicznego niż dom w stylu slow, który opiera się głównie na naturalnym doświetleniu. Małe domki są zaprojektowane aby cieszyć oczy pięknem przyrody ale również żarówki zastąpiono po prostu dużymi, doświetlającymi oknami. Domki często posiadają również świetliki, które pozwalają efektywnie wykorzystać światło słoneczne.

- budynek z materiałów pochodzących z recyklingu

Niektóre przedmioty, w tym drawno z palet i inne materiały z odzysku, można wykorzystać do budowy małego domu. Pamiętajmy o renowacji mebli i nadawaniu im nowego życia w duchu slow.

Przy coraz większej liczbie osób, które zdają sobie sprawę z potrzeb środowiska, nic dziwnego, że ekologiczne małe domki są tak doceniane.

 

2. Unikalne-Stil

Mały dom, wcale nie musi być nudny. Oto kilka modnych projektów, które przyciągnęły uwagę ludzi na całym świecie:

- Domy Cob

Ten styl jest całkowicie przyjazny środowisku, ponieważ jest wykonany z mieszanki gliny, wody i piasku. Posiada mocny klej, który utrzymuje się przez długi czas. Naturalne materiały sprawiają, że dom jest trwały, a jednocześnie zapewnia wygodne miejsce do przebywania bez szkody dla środowiska.

 

 

- Kontenery

Kto by pomyślał, że kontenery można przekształcić w stylowy mały dom? Te pojemniki nie pochodzą z naturalnych materiałów ale zamiast wyrzucać je na złom, możemy zaaranżować w nim swoje małe przytulne miejsce.

 

- Domy w stylu hobbitów

Jeśli jesteś fanem Hobbita lub Władcy Pierścieni, ten maly domowy trend rośnie. Jest najlepszy dla tych, którzy tak jak w Polsce żyją w chłodniejszym klimacie. Dom jest wykopany w ziemi. W Polsce pojawiły się już pierwsze Hobbitowa.

 

Bogate, małe domy.

Kiedy ludzie myślą o małym domku, zwykle wyobrażają sobie zaniedbaną, zimną klitkę Jednak wiele domów jest równie luksusowych, jak domy tradycyjne. Nawet jeśli widzisz drawnianą chatę z zewnątrz, jej koszt może konkurować z domami o standardowej wielkości.

 

W większości przypadków na cenę mają wpływ zastosowane materiały i lokalizacja, w której dom zostanie zbudowany. Na przykład, jeśli chcesz cieszyć się oszałamiającym widokiem na góry albo na morze, zdobycie tego czego chcesz nie będzie tanie.

Należy również wziąć pod uwagę urządzenia jakich będziemy używali. Te z wyższej półki, wraz z panelami słonecznymi na dachu, mogą szybko podnieść cenę domu. Niemniej jednak są warte inwestycji. W końcu to Twój dom, czyli miejsce, z którego chcesz być dumny.

Tiny House kosztują w zależności od wyposażenia, lokalizacji (koszty działki) od 150 000 zł wzwyż.

 

3. Małe społeczności

Ponieważ minimalistisch styl życia staje się coraz bardziej popularny, tiny house, domki w stylu cosy, domki letniskowe typu BRDA, domki kabinowe, juty, glamping – te wszystkie pojęcia stają się coraz modniejsze i pojawiło się również można wynająć ekologiczny domek na nocleg, Wochenend-lub na dłużej. Agrotutystyki z klimatem gdzie gospodarze zaserwują rano pod drzwi mleko i sery w koszyku skupiły już w Polsce niemałą społeczność wokół świetnego portalu SlowHop. W wolnej chwili zajrzyjcie tam jeśli jeszcze ich nie znacie.

Małe domy do wynajęcia to świetna okazja dla tych, którzy chcą zarobić dodatkowe pieniądze.

„Projekt Domki Marysia powstał z myślą o tych, którzy chcieliby kupić luksusowy domek w nietypowym miejscu ale nie maja czasu na szukanie, aranżowanie budowy oraz docelowo w dbanie o jego wynajem. Jesteśmy pierwszą firmą na rynku, która zajmuje się profesjonalnie przygotowywaniem tego typu projektów.

W sierpniu 2020 pozyskaliśmy dużego inwestora zagranicznego, który wierzy w nasz pomysł i oczekuje w najbliższych latach rozwoju również poza Polską.
Ważne są dla nas dwa aspekty: ekologia i CSR. Domki mają wykorzystywać technologię prefabrykacji z zewnątrz i recyklingu wewnątrz. Poza tym, nie chcemy być bierni wobec społeczności lokalnej. Domki są położone w głuszy ale wiejskiej, czyli posiadają dostęp do pewnej infrastruktury, w swobodnej odległości są sąsiedzi, którzy sprzedadzą mieszkańcom swoje produkty rolne: miód, mleko czy jajka. Jeśli ktoś będzie oczekiwał wynajmu swojego domku, możemy pomóc w znalezieniu osób, które w danym miejscu mieszkają i chętnie zajmą się obsługą. Znaleźliśmy kilkanaście chętnych osób lokalnie przy pierwszym projekcie w Bojanach: do przygotowania rękodzieła, mebli, które chcemy wykorzystać w aranżacji wnętrza domków.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie da się wszystkiego kupić na miejscu i większość z nas potrzebuje chociażby kawy z ekspresu rano ale ideą naszych „wiosek” jest maksymalne skorzystanie z dobrodziejstwa otoczeniastwa. Nie przeszkadzanie mu swoją obecnością zarówno biznesowo jak i środowiskowo.

„Przenoszę doświadczenia z realizacji i zarządzania dużymi projektami na grunt luksusowych ale zoptymalizowanych kosztowo obiektów, których lokalizacje mnie samą zachwyciły i dostrzegłam potencjał w ich rozwoju. Mój Zespół potrafi ocenić błyskawicznie wszystkie aspekty techniczne gruntu, jakie dana lokalizacja ma ograniczenia techniczne i jak w pełni wykorzystać jej potencjał przy usytułowaniu domku.

Projekt pilotażowy realizujemy aktualnie w Bojanach nad Bugiem, mamy również zabezpieczone 3 inne lokalizacje: w Bieszczadach, w województwie lubelskim oraz na Warmii” – mówi Dorota Burzec, pomysłodawczyni Domki Marysia.

 

Zurück zum Blog