Poradnik: jak kupić działkę pod budowę domku letniskowego

Poradnik: jak kupić działkę pod budowę domku letniskowego.

Proces kupowania działki pod budowę domku letniskowego, krok po kroku.

Pomyśl, że rano budzi cię śpiew ptaków i zapach lasu. Wychodzisz na taras i słońce ogrzewa twarz, czujesz lekki wiatr i cieszysz się pięknem otaczającej przyrody. Brzmi świetnie, prawda?

Dla większości taki sposób rozpoczynania dnia jest wyjątkowy i zarezerwowany tylko na wakacje. Te wrażenia nie muszą być tylko marzeniami ale mogą stać się Twoją rzeczywistością!

Jako miłośnicy natury, ekologicznego stylu życia, namawiamy Was do zakupienia kawałka ziemi i zbudowania domu, który umożliwi spędzanie czasu na łonie natury.

W tym Przewodniku staramy się pomóc w zakupie ziemi pod budowę małego domu. Oto podstawowe kroki, jakie należy podjąć w celu zakupu terenu pod inwestycję rekreacyjną:

  • Należy zrozumieć jakie są dla nas korzyści z zakupu ziemi: wskazać swoje preferencje;
  • Poznać oferty nieruchomości;
  • Zapoznać się z prawem dotyczącym możliwości zabudowy domku do 35 mkw;
  • Znaleźć odpowiednią nieruchomość;
  • Określić budżet projektu.

Po co kupować nieruchomość

Posiadanie kawałka terenu, który można nazwać własnym, jest jednym z największych luksusów dostępnych dla ludzkości. Uczucie przekraczania progu prowadzącego do Twojej posiadłości nie przypomina niczego, czego doświadczyliśmy wcześniej. W tym momencie jesteś u siebie i jest to Twój jedyny, osobisty fragment planety.

Posiadanie ziemi otwiera drzwi do możliwości, które nigdy wcześniej nie były dostępne: radość z własnego ogrodu, kontakt z drzewami, możliwość opalania się i jadania na zewnątrz.

Korzyści z zakupu własnej nieruchomości są nieograniczone, ale warto mieć świadomość także kilku innych punktów:

1. Ziemia jako inwestycja

Przeznaczenie pieniędzy na zakup ziemi ma swoje uzasadnienie finansowe. W ciągu kilku lat wartość Twojej inwestycji może znacznie wzrosnąć, zwłaszcza w obecnej sytuacji, w której zwiększył się popyt na tereny poza miastem.

Ostatecznie wartość terenu (w teorii) rośnie wraz z upływem czasu. Realizując swoje marzenia o powrocie do natury i zakupie własnego gruntu, przygotowujesz się do zarabiania pieniędzy.

2. Swoboda realizacji marzenia o ciekawym życiu

Pomijając kwestie inwestycyjne, posiadanie ziemi daje ci szerszą perspektywę w życiu. Możliwość wyboru pomiędzy spędzeniem czasu w mieszkaniu i na swoim własnym terenie sprawia, że zawsze masz możliwość wyboru.

Możesz wybrać swoją idealną lokalizację, cechy terenu, dokładne miejsce, w którym chcesz zbudować swój dom, oraz zaplanować wszelkie inne swobody egzystencji, których możesz nie być w stanie zapewnić sobie na cudzej nieruchomości.

Obecny rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości to w uproszczeniu aktualny stan wartości i dostępność nieruchomości do kupna i sprzedaży w danej miejscowości. Chociaż sytuacja ta podlega ciągłym zmianom w zależności od sytuacji ekonomicznej świata i liczby osób, które chcą kupić lub sprzedać, najlepiej jest poznać obecny rynek dokładnie wtedy, gdy chciałbyś w niego wejść.

Od 2020 r. obserwujemy wzmożone zainteresowanie zakupem gruntów pod miastem. Dotyczy to zarówno Warszawy jak i wszystkich miast w Polsce. W obliczu wydłużającej się pandemii, zdalnej pracy: część osób zdecydowała się na przeniesienie swojej aktywności poza miasto. W związku z tym ceny działek nieustająco szybują w górę. Jednocześnie stopy procentowe są na najniższym w historii poziomie i wydaje się, że mamy aktualnie dobry moment na zakup gruntu.

Gdzie znaleźć nieruchomość

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego warto rozważyć zakup gruntu i zacząłeś rozwijać własne wyobrażenia o przyszłych projektach budowlanych i swoich wspomnieniach o najlepiej zagospodarowanym terenie, porozmawiajmy o tym, gdzie znaleźć idealną działkę.

Twoje wyszukiwanie zaczyna się na długo przed odwiedzeniem nieruchomości. Nawet w środku zimy, skulony przy filiżance herbaty, możesz wyobrazić sobie nadchodzące lato i miejsce, w którym chciałbyś być.

Czy wyobrażasz sobie siebie głęboko w lesie, spoglądając przez rosnące drzewa i szyszki w jasne, świecące słońce? A może stoisz na zboczu skalistej góry, podziwiając rozległy krajobraz rozciągający się za palcami? Może faktycznie biegniesz przez wysokie trawy plażowe w kierunku błyszczącego morza. Te myśli, pragnienia, fantazje są początkiem twoich poszukiwań tego, co oznacza dla ciebie idealny kawałek ziemi. Przygotowaliśmy grunt pod sposób przeglądania ofert i nieruchomości, które odwiedzisz z nadzieją na potencjalny zakup.

Możliwości zakupu gruntu są bardzo zróżnicowane, od portali z listami ogłoszeń, po niejawne sprzedaże terenów od znajomych.

Rozpoczęcie wyszukiwania online to świetne start poszukiwań, ponieważ większość portali umożliwia filtrowanie ogłoszeń pod względem wielkości gruntu, lokalizacji, cech nieruchomości i nie tylko. Oto kilka z pierwszych miejsc, które należy sprawdzić, jeśli koncentrujesz się w poszukiwaniu ziemi, na której można zbudować własny dom: MORIZON, GRATKA, OLX

Definiowanie poszukiwań ziemi

Zanim zawęzisz wyszukiwanie gruntu, musisz określić, jaki rodzaj działki chcesz kupić. W swoich marzeniach budzenia się każdego dnia we własnym domku letniskowym, co widzisz, gdy otwierasz oczy? Dotyczy to oczywiście przede wszystkim lokalizacji. Jaka okolica, jak długo podróżujesz, co widzisz i co słyszysz dookoła. Inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, to przeznaczenie gruntu, stan Twojego budżetu oraz rodzaje cech nieruchomości, które są dla Ciebie obowiązkowe lub niepodlegające negocjacjom, jeśli chodzi o to, czego nie chcesz.

Czy Twoje serce woła cię w kierunku widoku na góry? Czy wolisz las? A może chcesz mieszkać nad jeziorem lub rzeką? Dodaj takie cechy do listy Twoich wymarzonych nieruchomości. Zastanów się nad sąsiedztwem: czy tolerujesz otoczenie z ludźmi czy też wolisz samotnię. Wpisz wszystko na listę rzeczy podlegających i niepodlegających negocjacjom.

Zagospodarowanie przestrzenne 

To, czy zbudowanie domu letniskowego na Twojej działce jest legalne, zależy od przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego obowiązujących w miejscu, w którym się znajduje. Budując domek letniskowy lub mały dom, musisz ulokować go na działce, której warunki zagospodarowania na to pozwalają. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania należy wystąpić do starostwa o wydanie Warunków Zabudowy a następnie zgłosić zamiar budowy domku letniskowego w przypadku domku do 35 mkw lub wystąpić o pozwolenie na budowę w przypadku domu powyżej 35 mkw.

Zanim dokonasz zakupu, upewnij się czy znasz i masz świadomość konsekwencji jakie nakładają na Ciebie ograniczenia związane z uwarunkowaniem planistycznym terenu. Nie jestem tutaj aby odradzać zakupu ale niestety dzwoni do mnie bardzo duża grupa klientów, którzy kupują działki „rekreacyjne”, na których nie można nic postawić!

Podłączenia mediów

Elementem niezbędnym w dzisiejszych czasach jest możliwość korzystania z domku letniskowego z pełnym dostępem do mediów, dlatego też warto zaznajomić się chociażby z geoportalem i sprawdzić gdzie są ulokowane media, które będą niezbędne do uruchomienia np. ogrzewania w domku, a wcześniej prowadzenia budowy. Lokowanie inwestycji poza sieciami naraża Cię na dodatkowe koszty, które należy bezwzględnie umieścić w Twojej kalkulacji.
Oszacuj koszt doprowadzenia mediów do Twojego terenu. Należy pamiętać, że koszty mogą się znacznie różnić w zależności od wielkości domu, liczby potencjalnych mieszkańców oraz od lokalizacji działki.

Odległy teren z solidnym podłożem skalnym może wiązać się z dużymi dodatkowymi kosztami, wynikającymi z konieczności dostarczenia maszyn pod wykopy. Jeśli to możliwe, uzyskaj kosztorysy od lokalnych wykonawców, zanim zaczniesz myśleć o zakupie nieruchomości. Mówiąc wprost, opłaty dodatkowe, których nie przewidziałaś na początku, mogą przytłoczyć Twój budżet na końcu.

Przygotowanie terenu

Inną rzeczą do rozważenia jest to, ile przygotowania będzie wymagało twojej ziemi, aby rozpocząć budowę. Karczowanie drzew, wyrównywanie terenu i zakładanie fundamentów na różnych typach ziemi - wszystko to ma wpływ na to, jak będziesz musieć przygotować swoją ziemię przed położeniem pierwszej przysłowiowej cegły.

Dostęp do nieruchomości

Czy istnieje droga publiczna, która prowadzi bezpośrednio do Twojej nieruchomości, czy też będziesz potrzebować służebności przez cudzą ziemię, aby uzyskać do niej dostęp? Takie rzeczy nie zawsze są uwzględniane w zestawieniach, więc upewnij się, że jest to jedno z pierwszych pytań, które zadajesz w trakcie rozmowy z właścicielami oraz w urzędzie.

Ponadto weź pod uwagę aktualny stan podjazdu. Podczas budowy musisz dostarczyć materiały, narzędzia i maszyny na plac budowy. Po ukończeniu budowy większość przepisów dotyczących stref mieszkaniowych będzie wymagać, aby podjazd był wystarczająco szeroki, aby wozy strażackie mogły wjechać do domu. Jeśli obecnie nie ma podjazdu, który spełnia te kryteria, szukasz innego dodatkowego kosztu, aby go umieścić.

Drenaż

Zarządzanie odpływem wody z Twojej nieruchomości jest bardzo ważne podczas budowy domu. Teren podmokły może uniemożliwiać budowę np. drewnianej konstrukcji. Ponadto, jeśli Twoja nieruchomość jest ulokowana nad rzeką lub w bezpośredniej okolicy jeziora – pamiętaj o zakazie budowy w odległości 100 m od brzegu, chyba, że plan miejscowy mówi inaczej. W regionie górzystym rozważ fakt topnienia śniegu schodzącego z góry - jeśli robisz zakupy latem. Teren może być pozornie suchy, ale w rzeczywistości nie da się go zabudować w warunkach zimowych i wiosennych.

Budżetowanie

Czas na przygotowanie budżetu.

Wycena powinna uwzględniać kwotę zakupu działki, ponieważ jest to pierwszy zestaw kosztów, które pozwolą na rozpoczęcie projektu budowlanego, prowizję agenta, koszty notariusza. To pierwszy etap. Następnie należy uwzględnić szacunkowy koszt budowy domku, jego wyposażenie, koszty mediów i zagospodarowania terenu.

Opłaty za zezwolenie

Niezależnie od lokalizacji, w której budujesz, musisz otrzymać pozwolenie na budowę, aby rozpocząć projekt. Te opłaty za pozwolenia na budowę różnią się w zależności od lokalizacji twojej działki. W przypadku domku letniskowego na zgłoszenie, sam wniosek jest przyjmowany w Starostwach za darmo ale należy doliczyć koszt projektu składanego do urzędu oraz mapy i usługę architekta, który narysuje plan zagospodarowania terenu.

Kupowanie idealnej ziemi i budowanie pierwszego domu

Kiedy już osiedlisz się na swojej idealnej działce, jesteś prawie na miejscu! Spędzenie pierwszej nocy na własnej ziemi może być niesamowicie wyzwalające, nawet zanim zbudujesz jakąkolwiek stałą konstrukcję.

To twój pierwszy krok w kierunku przyszłości, którą tworzysz i to jest piękna rzecz.

Gorąco polecamy spakowanie namiotu i prowiantu oraz spędzenie kilku nocy pod gwiazdami na własnym kawałku Matki Ziemi. Może to nie tylko pomóc Ci połączyć się z nową przestrzenią, ale możesz również zbadać lokalizacje, aby zbudować przyszły domek letniskowy.

... a kiedy będziesz gotowy, pomożemy Ci wybrać najlepsze plany budowy Twojego małego domu. W II części przewodnika dowiesz się jak znaleźć idealny projekt Twojego domku letniskowego.

Jeśli wciąż czujesz, że proces znalezienia idealnej nieruchomości i budowy na niej domu bardzo Cię przerasta, możesz skorzystać z moich płatnych konsultacji, które umożliwiają Inwestorom realizację marzenia o posiadaniu swojego domku rekreacyjnego. 


Zapisz się na newsletter

Chcesz otrzymywać newsletter Domki Marysia? Zapisz się na listę mailingową

Value is required
Dziękujemy

Modułowy dom całoroczny w stylu nowoczesnej stodoły. DOmki Marysia, producent domów modułowych w technologii szkieletu drewnianego
Domki Marysia, producent domów modułowych w technologii prefabrykatu drewnianego.
Domki Marysia, producent domów modułowych w technologii prefabrykatu drewnianego.
Domki Marysia, producent domów modułowych w technologii prefabrykatu drewnianego.
Domki Marysia, producent domów modułowych w technologii prefabrykatu drewnianego.

Dom Marysia 07

Regularna cena 290.000,00 zl
/

Dom Modułowy Marysia 07

Jeden z ulubionych projektów Domki Marysia, który znakomicie sprawdza się jako domek na wynajem. Ale nie tylko. Głównym atutem tego budynku jest błyskotliwe wykorzystanie wszystkich dostępnych przestrzeni: na dwóch poziomach budynku udało się zmieścić 6 miejsc noclegowych. Przeszklenie na większości ściany z salonu prowadzi na taras, który latem może stanowić pełnoprawne przedłużenie części dziennej.

Dom modułowy w stylu małej nowoczesnej stodoły sprzedawany w standardzie deweloperskim, wymaga jedynie pomalowania ścian i ułożenia podłogi z drewna/terakoty, jak również aranżacji łazienki.

Realizacja tego drewnianego domu modułowego, odbywa się w terminie do 3 miesięcy od dnia podpisania umowy. Sam montaż budynku na działce Inwestora zajmuje 4 dni.

 

 

Co mówią o nas Klienci

★★★★★

Zrealizowaliśmy budowę wraz z pełną infrastrukturą.

Monika

Koszelanka

★★★★★

Zbudowaliśmy razem nasz wymarzony dom dla turystów

Łukasz

Biała Góra

★★★★★

Przeprowadziliśmy remont i nadbudowę starego budynku nad rzeką

Małgorzata

Biała Góra

★★★★★

Zarabiamy na naszej nieruchomości szybciej dzięki dobrze dobranemu projektowi i optymalizacji kosztów

Ewa

Zielonka

★★★★★

Add customer reviews and testimonials to showcase your store’s happy customers.

Author name

Los Angeles, CA