7 kroków do własnego domku rekreacyjnego

Myślisz o posiadaniu własnej nieruchomości rekreacyjnej ale nie wiesz jak się zabrać do całego procesu?

Przygotowałam krótki przewodnik, który pomoże Ci w realizacji Twojego planu. Zajrzyj do linka i dowiedz się jakie kroki dzielą Cię od własnej nieruchomości rekreacyjnej

Marzysz o kawie o poranku w promieniach słońca, chcesz biegać po lesie, do którego nie trzeba przebijać się samochodem przez całe miasto tylko dojść pieszo 300 m? Chcesz zatopić się w ciszy i spokoju w małym, uroczym domku gdzieś na skraju „niczego”.

To marzenie można spełnić!

Podpowiadam w 7 krokach jak dojść do miejsca, od którego zaczęliśmy, czyli do pysznej kawy na tarasie własnej, wymarzonej nieruchomości rekreacyjnej.

1. Ustal swój budżet

Kupno nieruchomości zawsze zaczyna się od tego samego. Ustalenia na co możesz sobie pozwolić. Tak jak w przypadku każdego większego zakupu, musisz ustalić budżet, aby wiedzieć, czego możesz szukać. Nie ma nic bardziej frustrującego niż znalezienie idealnej nieruchomości, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że wykracza to poza budżet. Zanim więc zaczniesz szukać, upewnij się, że wiesz, na co cię stać, a na co nie. Zaczynasz od zakupu ziemi. Musisz orientować się w terminach takich jak: działka rekreacyjna, budowlana, rolna. Sprawdzić plan miejscowy, dostępność mediów i dostęp do drogi. Przygotuj się na następujące kategorie wydatków:

  • Grunt –

znalezienie odpowiedniego terenu może zajmować czas, zdjęcia w ogłoszeniach w internecie nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość a wystawiający ogłoszenia mają tendencję do nie wyjawiania całej prawdy. Zatem warto zanim w ogóle wybierzemy się na zwiedzanie okolicy – poprosić o numer działki i sprawdzić na Geoportalu podstawowe dane

- powierzchnia, uwarunkowania planistyczne, odległość do mediów;

- Poprosić o komplet informacji od Właściciela aby nie narazić się na

wielokilometrową wycieczkę, która zakończy się rozczarowaniem. Przyjmuje się, że koszt działki to około 40% wartości projektu ale nie żyjemy w świecie idealnym. Tereny w kurortach, w górach, Mazurach lub nad morzem mogą kosztować nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. I w związku z pandemią obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania gruntami poza miastem.

 

  • Koszty budowy -

gdy kupujesz działkę, zakładasz, że chcesz aby na niej coś powstało. Znalezienie odpowiedniego projektu domu na działkę warto skonsultować z architektem. Nie zawsze projekty kupowane w bibliotekach w internecie mają zastosowane do naszego terenu. Może konieczna jest wycinka drzew? Należy wczytać się również ograniczenia wynikające z planu miejscowego (np. domki BRDA mogą nie powstać na Mazowszu, ponieważ mają za duży kąt nachylenia dachu). Zanim wydamy kilka tysięcy zł na projekt – należy skonsultować możliwości posadowienia wybranej nieruchomości na naszym terenie.

Koszty budowy możemy policzyć wskaźnikowo ale niestety w przypadku tak małych nieruchomości jak te letniskowe (zakładam, że domek nie będzie miał więcej niż 35 mkw), wskaźniki rzadko mają zastosowanie. Dlaczego? Ponieważ budowa domku całorocznego to z jednej strony koszty materiałów ale z drugiej koszty transportu i wykonawców. Firmom budowlanym jest obojętne czy wiozą materiały na domek 35 mkw czy 100 mkw, ponieważ i tak płacisz za transport oraz wynagrodzenie pracowników, niezależnie od ich ilości pracy. Liczy się czas, który dla Ciebie poświęcają. Warto zatem znaleźć lokalnych wykonawców. W zależności od standardu, koszty budowy to rozpiętość między 1800-4200 zł/m i mówimy o stanie deweloperskim. Kolejna pozycja w naszym zestawieniu to doprowadzenie mediów, zagospodarowanie terenu, ogrodzenie go. Być może będziesz musiał oczyścić teren, a następnie zbudować właściwy dom. Są to dodatkowe koszty, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o budżecie dla swojej ziemi.

- Koszty posiadania - ta kategoria obejmuje koszty, które są bieżące, takie jak podatek gruntowy i odsetki od ewentualnej pożyczki. Wiele osób nie bierze ich pod uwagę w początkowym budżecie, ale są to koszty, które mogą wpłynąć na twoją przyszłość i najlepiej jest je zaplanować przed zakupem ziemi.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, będziesz w stanie lepiej ustalić budżet, który jest rozsądny dla Ciebie i Twojej rodziny. Ważne jest, aby znać i rozumieć wszystkie koszty związane z zakupem działki, zanim zajdziesz zbyt daleko w ten proces.

2. Zdecyduj, które funkcje są dla Ciebie najważniejsze

Następnie, w procesie znajdowania idealnej działki pod swój nowy dom, będziesz chciał zdecydować, jakie cechy nieruchomości, są dla Ciebie ważne. Pamiętaj, że jakąkolwiek działkę wybierzesz, na tej działce, którą kupisz, zbudujesz dom. Mając to na uwadze, zastanów się czego szukasz?

  • Prywatność -

Czy chcesz, aby Twoja ziemia była pełna dużych drzew, oferujących odrobinę odosobnienia od reszty świata? A może poświęciłbyś część tej prywatności, aby przebywać w bardziej otwartym otoczeniu?

  • Topografia -

kupowana działka musi mieć miejsce na Twój dom. Oznacza to, że teren nie może być bardzo mocno zadrzewiony. Musisz zachować stosowne odstępy od sąsiadów i drogi. Kolejna rzecz: należy też zdecydować, czy wolisz dojeżdżać z miasta w ciągu godziny, tylko na weekendy, czy masz czas na dłuższą podróż aby do-stać się w góry lub nad morze?

 

  • Okolica-

co dokładnie chcesz zobaczyć, wychodząc z domu? Jeśli ważny jest dla Ciebie widok podobny do panoramy, upewnij się, że szukasz nieruchomości położonych nieco wyżej od innych. Jeśli chcesz widzieć góry z domu, wybierz miejsce, które nie jest blokowane przez inny dom, duże drzewa lub, co gorsza, przez autostradę. Bądź wybredny. Daj sobie szansę na znalezienie miejsca, w którym będziesz się czuć dobrze. Faktem jest, że ta ziemia będzie przez wiele lat Twoim drugim domem. Musisz być zadowolony z tego, co widzisz.

  • Areał -

na koniec ważne jest, aby zastanowić się, ile ziemi naprawdę chcesz. Twój budżet wpłynie na wielkość areału, na jaki możesz sobie pozwolić, ale istnieje wiele dużych działek, które pasowałyby do skromnego budżetu. Po prostu bądź realistą, biorąc pod uwagę, ile ziemi naprawdę chcesz. Posiadanie dużej działki może sprawiać przyjemność, ale jeśli dostaniesz za dużo, możesz męczyć się później z dbaniem o ten teren. Domek rekreacyjny zajmuje stosunkowo niewiele miejsca na działce, cała reszta wymaga od Ciebie później uwagi: nawożenia, ścinania trawnika, podcinania drzew. Jeśli masz wysokie oczekiwania co do zagospodarowania terenu, możesz czuć się w pewnym momencie przytłoczony ilością czasu i pieniędzy, których wymaga dbanie o teren.

Warto zatem, pojechać za miasto i zmierzyć powierzchnię, której wyobrażamy sobie, że potrzebujemy. Wymyśliłam to ćwiczenie w trakcie rozmów z moimi Klientami podczas Indywidualnych Konsultacji. Klienci często nie zdają sobie sprawy jaką powierzchnię zajmuje w rzeczywistości teren wielkości 3000 mkw. Dzwonią z informacją, że "Państwa działki (1000 mkw) są dla nas za małe". Ale po tym gdy sprawdzą jakie mają wyobrażenie o swojej potencjalnej powierzchni okazuje się, że w zupełności wystarczy im 1000 mkw., zwłaszcza, że każdy teren wymaga troskliwej opieki. Nie warto upierać się przy naszym wyobrażeniu, tylko mierzyć siły na zamiary i możliwości a okazuje się, że w kieszeni zostaje dzięki temu, dodatkowo konkretny budżet.

 3. Przygotowanie online

Jeśli nie masz wcześniejszych doświadczeń w transakcjach zakupu ziemi, warto porozmawiać ze specjalistą: dobry Agent Nieruchomości, nawet zaprzyjaźniony architekt, pomoże Ci sprawdzić dane nieruchomości, zorientuje się z czym ma do czynienia pod względem planistycznym. Nie na każdej działce, która nam się podoba można zbudować nasz wymarzony dom. Warto zapoznać się bliżej z Geoportalem, którego warstwy umożliwiają sprawdzenie wielu przydatnych informacji.

Kolejna sprawa to dostęp do mediów: czy jest, w jakiej odległości? Może się zdarzyć ze nasza piękna działka w lesie nie będzie miała dostępu do prądu. Oczywiście wyjściem z takiej sytuacji są panele fotowoltaiczne ale nie zawsze na tak małym dachu jaki ma domek rekreacyjny opłaca się instalować moduł.

Pomocą może także posłużyć Google Maps: nie wszystkie miejsca są zindeksowane w mapach ale tam gdzie jest możliwość, warto przyjrzeć się naszej wytypowanej okolicy aby już na tym etapie wiedzieć czego spodziewać się po dotarciu na miejsce. Trzeba mieć trochę czasu ale dobre przygotowanie zawsze się opłaci.

 

4. Zidentyfikuj swoją idealną nieruchomość

Kiedy już znajdziesz kilka opcji, a dobry Agent Nieruchomości/Architekt pomoże Ci zweryfikować każdą z nich, pora na najlepsze: wybranie swojej nieruchomości! Wykonałeś ciężką pracę, ustalając budżet i zawężając opcje, więc teraz daj sobie czas na wybranie wymarzonego miejsca na Twój drugi dom.

5. Przygotowanie dokumentów

Teraz, gdy już podjąłeś decyzję, czas przejść do dokumentacji. Jeśli masz dobrego Agenta Nieruchomości, powinien pomóc sprawdzić wszystkie aspekty formalne. Czasami warto zasięgnąć opinii prawnika. Na tym etapie może również przydać się sprawny, lokalny Notariusz, który doradzi i sprawdzi dokumentację przed podpisaniem ostatecznej umowy.

 

6. Zakup

W tym momencie nadszedł czas, aby udać się do właściciela gruntu lub tego, kto go reprezentuje i zacząć negocjować warunki transakcji. Przekażcie sobie kopię umowy i porozmawiajcie o swoich możliwościach finansowych. Po ustaleniu ceny i treści kontraktu czas na zamknięcie transakcji!

7. budowa

 

Wreszcie...możesz zacząć realizować swoje marzenie. Po podpisaniu umowy zakupu, ruszaj z pracami. Zgłoś budowę w urzędzie. Możesz zacząć realizować projekt już po miesiącu od zgłoszenia. Jeśli równocześnie z zakupem gruntu, rozglądałeś się za ekipą wykonawców, swoje marzenie dotyczące posiadania do-mku z tarasem możesz zrealizować w ciągu kilku miesięcy (w zależności od możliwości zamówienia materiałów budowlanych). Znajdź lokalną firmę budowlaną, sprawdź opinie na jej temat w internecie, pojedź na aktualną budowę a następnie podpisz umowę Inwestycyjną. Jesteś już na dobrej drodze do swojego nowego domu!

 

Jeśli nie masz czasu zajmować się tym wszystkim i zależy Ci na tym aby ktoś profesjonalnie poprowadził Twój projekt Inwestycyjny, wszystkie wyżej wymienione prace możesz nam zlecić w ramach Konsultacji Indywidualnych.

Możesz również skorzystać z naszej gotowej oferty domków rekreacyjnych, zorganizowanych w zarządzanej przez nas przestrzeni. Mamy w ofercie przemyślane oferty dla par – Projekt w Bojanach, lub dla rodzin z dziećmi w Letnisku Nowe Lubiejewo.


Modułowy dom całoroczny w stylu nowoczesnej stodoły. DOmki Marysia, producent domów modułowych w technologii szkieletu drewnianego
Domki Marysia, producent domów modułowych w technologii prefabrykatu drewnianego.
Domki Marysia, producent domów modułowych w technologii prefabrykatu drewnianego.
Domki Marysia, producent domów modułowych w technologii prefabrykatu drewnianego.
Domki Marysia, producent domów modułowych w technologii prefabrykatu drewnianego.

Dom Marysia 07

Regularna cena 290.000,00 zl
/

Dom Modułowy Marysia 07

Jeden z ulubionych projektów Domki Marysia, który znakomicie sprawdza się jako domek na wynajem. Ale nie tylko. Głównym atutem tego budynku jest błyskotliwe wykorzystanie wszystkich dostępnych przestrzeni: na dwóch poziomach budynku udało się zmieścić 6 miejsc noclegowych. Przeszklenie na większości ściany z salonu prowadzi na taras, który latem może stanowić pełnoprawne przedłużenie części dziennej.

Dom modułowy w stylu małej nowoczesnej stodoły sprzedawany w standardzie deweloperskim, wymaga jedynie pomalowania ścian i ułożenia podłogi z drewna/terakoty, jak również aranżacji łazienki.

Realizacja tego drewnianego domu modułowego, odbywa się w terminie do 3 miesięcy od dnia podpisania umowy. Sam montaż budynku na działce Inwestora zajmuje 4 dni.

 

 

Co mówią o nas Klienci

★★★★★

Zrealizowaliśmy budowę wraz z pełną infrastrukturą.

Monika

Koszelanka

★★★★★

Zbudowaliśmy razem nasz wymarzony dom dla turystów

Łukasz

Biała Góra

★★★★★

Przeprowadziliśmy remont i nadbudowę starego budynku nad rzeką

Małgorzata

Biała Góra

★★★★★

Zarabiamy na naszej nieruchomości szybciej dzięki dobrze dobranemu projektowi i optymalizacji kosztów

Ewa

Zielonka

★★★★★

Add customer reviews and testimonials to showcase your store’s happy customers.

Author name

Los Angeles, CA